Четири тела извлечени од водите на Дунав

Од:

Специјалните екипи за спасување пронашле четири тела за време на операцијата за извлекување на остатоците од бродот што минатиот месец потона во Дунав во Будимпешта.

Првото тело било пронајдено на капетанскиот мост, пренесе МТИ. Според прелиминарните проценки емитувани за време на преносот во живо на државната телевизија, операцијата ќе трае шест часа.

Од антитерористичлата полиција ТЕК, која е одговорна за надгледување на операцијата, рекле дека критичната точка на операцијата ќе биде подигнување на трупот од дното на коритото на реката.

Спасувањето ќе се одвива во неколку фази, за време на кои ќе се процени состојбата на бродот. Во сите четири фази од операцијата нуркачи ќе влегуваат во трупот на бродот за да ги отстранат предметите и мебелот што ги покриваат телата.

Властите се подготвени и да го соберат горивото ако дојде до истекување на 1.400 литри, колку што има во резервоарот.

Би можело да ве интересира

Локални избори во Унгарија

Татјана Ташкова

Околу 2.000 диви свињи во Унгарија заразени од свинска треска

Унагрија уште на 5 август го одбила барањето за екстрадиција на Груевски

А1он

Бучер: Ниту еден Унгарец не е прифатлив како еврокомесар за проширување

Ана Ололовска

Орбан: Оливер Вархељи кандидат на Унгарија за комесар

Ана Ололовска

Фон дер Лaјeн бара нови кандидати од Романија и Унгарија