Четири лица загинаа во несреќа на етиописки воен авион на аеродромот во Могадишу

Од:

Четири лица загинаа денеска во несреќата на етиопискиот воен авион на аеродромот во сомалиската престолнина Могадишу.

Авионот со шестчлениот екипаж превезувал муниција и оружје за мировните сили на Африканската унија во Сомалија.

Според првичните информации авионот извршил тешко слетување и експлодирал.

Би можело да ве интересира

ИАТА: Авиокомпаниите поради новиот коронавирус ќе загубат речиси 30 милијарди долари

Ана Ололовска

„Ер Италија“ заминува во историјата

Драган Поповски

Соборен рекорд во брзина на лет меѓу Њујорк и Лондон

Ана Ололовска

Виз ер: Нема промени во начинот на патување кон и од Велика Британија до 21 декември

Ана Ололовска

Полска потпиша договор за купување американски борбени авиони „Ф-35“ за 4,6 милијарди долари

На седум милиони жители на Етиопија им е неопходна помош во храна

Ана Ололовска

Leave a Comment

nine + 19 =