Четири арапски земји објавија список со лица и организации поврзани со Катар и тероризмот

Од:

Саудиска Арабија, Египет, Обединетите Арапски Емирати и Бахреин објавија заедничко коминике со вкупно наброени 59 физички лица и 12 организации, кои, според нив, се стационирани во Катар или финансирани од Катар и се поврзани со тероризам, пренесе ДПА.

Четирите земји посочуваат дека овој список го изготвиле заради своите ветувања дека ќе се борат со тероризмот и дека ќе ги пресушат изворите на нивното финансирање. На списокот фигурираат духовниот лидер на организацијата „Муслиманско братство“, Јусеф ал Карадави и добротворните фондации „Катар чарити“ и „Еид чарити“.

Меѓу 18-те Катарци, кои се набележени како спонзори на тероризмот, на списокот има бизнисмени, политичари и високо позиционирани членови на владеачката династија, вклучувајќи го и поранешниот министер за внатрешни работи, забележуваат британските медиуми.

Абдел Хаким Белхаџ, поранешен либиски исламистички командант, е меѓу петмината Либијци на списокот. Карадави и салафитскиот проповедник Вагди Гонеим се меѓу 26-та Египѓани. Таму има уште неколку групи од Бахреин, тројца државјани на Кувајт, двајца на Јордан, двајца на Бахреин, еден од ОАЕ, еден од Саудиска Арабија и еден од Јемен.

Египет вчера побара ОН да го истражат огромниот откуп, што Катар и го платил на „терористичката група“, поврзана со Исламска држава, за да ги ослободи членовите на кралското семејство, кои биле заробени во Ирак, јавија француските медиуми.

Ихаб Мустафа, заменикот на постојаниот египетски претставник во светската организација, вчера го обвини Катар дека „на терористичката група, што дејствувала во Ирак, и платила до една милијарда долари за да ги ослободи членовите на кралското семејство, заробени во Ирак, каде тие биле на лов“.

– Ако ова обвинение се покаже како точно тоа ќе биде јасна поддршка за тероризмот, рече тој.

Би можело да ве интересира

Катар дава пола милијарда долари за да се обнови Газа

Жарко Настоски

Катар вети 60 милиони долари за гасовод до Газа

Жарко Настоски

ВИДЕО: Во Катар 20.000 гледачи на отворање на нов стадион, сите тестирани на корона пред влезот

Жарко Настоски

Граѓаните на Катар ќе избираат 30 од 45 членови на Парламентот

Ана Ололовска

Напуштено бебе најдено на аеродром во Катар – властите симнале 13 Австралијанки од авион, барајќи ја мајката

Жарко Настоски

Ердоган утре во посета на Катар и Кувајт

Жарко Настоски