Чесите протестираа против растечкиот популизам и екстремизам, ја поддржаа Украина

Од:

Десетици илјади Чеси се собраа на главниот плоштад во Прага денеска за да протестираат против зголемениот популизам и екстремизам, два дена откако коалицијата на екстремно десничарските политички движења, маргинални групи и Комунистичката партија одржаа протест на истото место.

Веејќи чешки, американски, НАТО и украински знамиња, изразија поддршка за Украина во нејзината војна против Русија, за разлика од протестот во петокот кога организаторите кои беа против Европската унија и НАТО повикаа на директни преговори со Москва за снабдување со гас.

Организаторите објавија дека – и покрај стравувањата за високите цени на енергијата и војната во Украина – иднината на демократијата е загрозена.

Демонстрациите вклучија и видео настап на украинската прва дама Олена Зеленска, која ги повика луѓето да останат фокусирани на она што се случува во нејзината земја.

Високите цени на енергијата, поттикнати од војната во Украина, го зголемија притисокот врз владите ширум Европа да го ублажат ударот од зголемените трошоци за енергија за потрошувачите и бизнисите.

Во Чешка, владата на премиерот Петр Фиала ги поддржа санкциите на ЕУ против Русија и зазеде цврст став против инвазијата на Москва на Украина. Донесе и низа мерки, вклучително и финансиска помош за компаниите и ограничувања на цените на струјата за домаќинствата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Павел повика на неограничена воена помош за Украина

Ана Ололовска

Земан со Вучиќ: Се обидов да ја натерам Чешка да го повлече признавањето на Косово

А1он

Генералот Павел ветува дека ќе биде претседател на сите Чеси

Ана Ололовска

Фијала: Чешка за нов претседател на земјата го избра Петр Павел, победи граѓанскиот кандидат

Ана Ололовска

На претседателските избори во Чешка води генералот Петр Павел

Ана Ололовска

Рекордно висок одѕив на изборите за претседател на Чешка

Ана Ололовска