Чесите испратија 250 војници за Словачка за да формираат борбена група на НАТО

Од:

Вкупно 250 падобранци на чешката армија денеска заминаа за Словачка, која се граничи со Украина, за да формираат борбена група на НАТО, соопшти Министерството за одбрана.

dobivaj vesti na viber

Борбената група ќе се состои од 2.100 војници од Германија, Холандија, Полска, Словачка, Словенија, САД.

Чесите ќе ја командуваат борбената група.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Столтенберг: Мора да се земе предвид загриженоста на сите сојузници

Ана Ололовска

Ердоган им соопшти на лидерите на Шведска и Финска што очекува од нив

Ана Ололовска

Силните бури предизвикаа огромни штети во Чешка

Ана Ололовска

Џонсон го убедувал Ердоган да соработува со Финска и Шведска за членството во НАТО

Ана Ололовска

Трас: Молдавија треба да се опреми по стандардите на НАТО

Ана Ололовска

Ердоган разговараше со холандскиот премиер за НАТО-патот на Шведска и Финска

Ландов