Чешка и испратила на Украина тенкови Т-72 и возила БВП-1

Од:

Чешка и испрати на Украина неколку тенкови Т-72 и неколку борбени пешадиски возила БВП-1, изјави неименуван претставник од чешкото Министерство за одбрана.

dobivaj vesti na viber

Претходно, чешката телевизија објави снимки од Твитер на кои се гледаат пет тенкови и пет борбени возила товарени на воз.

Чешката министерка за одбрана Јана Чернохова одби да ги потврди или да ги демантира деталите за чешката помош за Украина.

– Можам само да Ве уверам дека Чешка и помага на Украина колку што може и ќе продолжи да помага со воена опрема, истакна Чернохова.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Украински разузнавач: Путин избегна атентат

Гаспром продолжува да ја снабдува Европа со гас преку Украина

Ана Ололовска

Француски министер: Ќе бидат потребни 15 или 20 години за Украина да влезе во ЕУ

Ана Ололовска

Силните бури предизвикаа огромни штети во Чешка

Ана Ололовска

Литванија од утре без гас, нафта и струја од Русија

Предраг Петровиќ

Русија: Челичарницата „Азовстал“ е целосно ослободена, се предадоа сите