Чешка е пред одлука да воведе највисоко ниво рестрикции за заштита од коронавирусот

Од:

Чешката Влада утре ќе разгледува преминување на највисоко ниво на опасност од епидемијата, што би овозможило воведување ограничувања на движењето и затворање на несуштинските продавници, изјави министерот за внатрешни работи Јан Хамчек.

Според него, ќе се разгледа преминот од четвртиот во петтиот, највисок степен на епидемиолошка закана, што ќе овозможи напуштање на куќата да биде дозволено само за итни потреби.

– Епидемиолошката состојба во Чешка се влошува и мора да одговориме на тоа. Веројатно постојните ограничувања ќе бидат засилени, рече Хамчек.

Во Чешка од петокот се затворени музеи, фитнес центри, спортски објекти и спортски сали, а рестораните можат да продаваат храна само преку шалтер.

Досега во таа земја со коронавирус биле заразени 618.836 лица, а починаа.

Би можело да ве интересира

Чешката десничарска СПД ќе го услови учеството во владата со барање референдум за напуштање на ЕУ

Ана Ололовска

Бабиш: Брисел се меша во предизборната кампања во Чешка

Ана Ололовска

Хоспитализиран претседателот на Чешка од засега непознати причини

Ана Ололовска

Средба на раководствата на македонското и чешкото Министерство за внатрешни работи

А1он

Во сударот на двата воза во Чешка погинаа двајцата машиновозачи и една патничка

Катерина Павлова-Николовска

Во Чешка дополнителни два дена годишен одмор за државните службеници кои ќе се вакцинираат против Ковид-19

Ана Ололовска