Черњев: Украина ќе стане членка на НАТО по победата над Русија

Од:

Шефот на делегацијата на украинската Рада во Парламентарното собрание на НАТО, Јегор Черњев, смета дека Украина ќе стане членка на НАТО веднаш по победата над Руската Федерација.

dobivaj vesti na viber

-Се надевам дека НАТО ќе може да не прими многу брзо, бидејќи де факто сега многу брзо се усогласуваме со стандардите на НАТО во армијата. Се надевам дека по завршувањето на војната, де факто ќе се претвори во де јуре и ќе станеме членка на НАТО без никаков Акциски план за членство во НАТО и тоа многу брзо, изјави Черњев, пренесе Интерфакс Украина.

Според неговото мислење, станува збор за тоа што ќе се случи по војната, по, како што наведе, победата на Украина, за неговата земја да добие безбедносни гаранции во вид на „чадорот на НАТО“.

-Разбираме дека Русија нема да се смири и дека за три, пет, 10 години, кога повторно ќе ги акумулира своите ресурси, повторно ќе се обиде да окупира или дел од територијата или цела Украина, рече Черњев.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Шефот на НАТО ја пофали германската поддршка за Украина пред средбата во Букурешт

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Столтенберг: Путин не е во состојба да го постигне тоа што го сака во Украина, затоа станува се побрутален

Ана Ололовска

Србија повторно е единствената во регионот што не ги почитуваше мерките на ЕУ поради Украина

А1он

Бундестаг: За Украина „Холодомор“ беше трауматично поглавје во историјата

А1он

ВИДЕО: Се шири лажна снимка во која се тврди дека Украинците во Катар го користеле нацистичкиот поздрав

А1он

Столтенберг: Поединечните членки сами одлучуваат дали ќе испратат ракети „Патриот“ во Украина

А1он