Чавушоглу: Анкара би можела да почне нова операција во Сирија

Од:

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу денеска изјави дека Анкара ќе почне нова воена операција во североисточна Сирија, доколку областа не се „исчисти “ од терористи.

Тој рече дека САД и Русија не го направиле тоа што е потребно според договорот со кој се прекина турската операција во Сирија минатиот месец.

Според договорот, курдските сили требаше да бидат си заминат од североисточна Сирија, која граничи со Турција.

– Ако не добиеме резултат, ќе го направиме она што е неопходно, рече Чавушоглу.

Би можело да ве интересира

Руската православна црква изрази жалење за одлуката на турските власти за пренамена на Аја Софија

А1он

Музејот Аја Софија повторно ќе стане џамија

А1он

Државниот совет на Турција ќе се произнесе за статусот на „Света Софија“

Ана Ололовска

Турски експерт: Високите температури нема да го уништат вирусот Ковид-19

Ана Ололовска

Турскиот Државен совет одобрил пренамена на Аја Софија во џамија, тврдат извори во владата

А1он

При експлозија во камион, загинаа тројца турски војници

Ана Ололовска