Цената на авионскиот билет од Москва до Белград достигна цена од 12.000 евра

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин вчера најави делумна мобилизација, а тоа ја зголеми цената на авионските билети од Москва до Белград до незамисливи размери.

dobivaj vesti na viber

Ако сакаат да резервираат лет во еден правец од Москва до Белград денес, ќе треба да издвојат незамисливи бројки дури и за најоддалечените и непристапни дестинации во светот.

Доколку сакаат да летаат од Москва до Белград денес или во недела, на 25 септември, ќе треба да издвојат 12000 евра, пишува Блиц.рс.

Откако Путин вчера изјави дека 300.000 резервисти треба веднаш да бидат повикани во служба, граѓаните на најголемата земја во светот масовно купуваат билети за земјите каде што не им е потребна виза, а распродадените летови за Белград ја означуваат Србија како крајна и најпосакувана дестинација, а билетите се купуваат во еден правец.

Објавата на Путин, дадена во телевизиско обраќање вчера предизвика огромни стравувања дека на мажите во борбена возраст нема да им биде дозволено да ја напуштат Русија.

Би можело да ве интересира

Путин потпиша нов закон, драстични казни за тие што одбиваат да се борат

Катерина Павлова-Николовска

Втор ден референдуми на четири украински територии

(ВИДЕО) Грабар-Китаровиќ: Путин би избрал да умре, но нема да признае пораз

Катерина Павлова-Николовска

Путин не блефира за нуклеарното оружје вели Борел

Катерина Павлова-Николовска

Една жртва и седуммина ранети во рускиот напад на Запорожје

Катерина Павлова-Николовска

Србија нема да гласа за исклучување на Русија од Советот за безбедност