Бурата „Иан“ прерасна во ураган и се движи кон Куба и Флорида: Најкритично во следните 24 часа

Од:

Ураганот Јан добива на сила додека се приближува до Куба на пат кон Флорида, каде што се очекува да падне на западниот брег веќе во среда како ураган од четврта категорија.

dobivaj vesti na viber

Се очекува Јан да го означи западниот врв на Куба како сериозен ураган, а потоа да стане уште посилен, движејќи се низ топлите води на Мексиканскиот Залив кон Флорида, со ветрови до 145 милји на час.

Се предвидува дека градовите Тампа и Санкт Петербург ќе бидат најверојатните мети на Јан на брегот на Флорида и тоа ќе биде прва директна конфронтација меѓу двата града со ураган од 1921 година.

“Ве молиме, сфатете ја сериозно заканата од оваа бура. Ова навистина се случува. Ова не е вежба“, рече Тимоти Дадли, директор на службите за итни случаи за округот Хилсборо во Флорида, кој ја опфаќа Тампа.

На крајниот запад на Куба, во провинцијата Пинар дел Рио, училиштата беа суспендирани, а здравствените работници и итните служби беа испратени на терен.

Според кубанските државни медиуми, планирана е евакуација на 20 населени места “во најкус можен рок“, а преземени се мерки за заштита на резервите на храна во магацините.

И американскиот претседател Џозеф Бајден прогласи вонредна состојба и ги овласти надлежните федерални служби да ги координираат операциите за чистење на последиците од ураганот.

Би можело да ве интересира

Мексико се подготвува за ураганот Розлин

Ураганот Јулија ја погоди Никарагва

Горан Наумовски

Тропската бура Џулија прерасна во ураган

Во ураганот Ијан загинаа 80 граѓани на САД, штетата е проценета на десетици милијарди долари

Горан Наумовски

Бројот на загинати од ураганот Ијан се зголеми до 78

Ана Ололовска

Ураганот Орлен се засили во бура од четврта категорија додека се движи кон западно Мексико

Ана Ололовска