Бугарите обвинети за шпионажа во корист на Русија изведени пред британскиот суд

Од:

Петмина Бугари се појавија пред судот во Британија, со обвинение за заговор за собирање информации кои би биле „корисни за непријателот“ односно за Русија. Тројца мажи и две жени, од кои сите се Бугари, добија притвор во Вестминстерскиот суд.

Сите се појавија преку видео врска: Орлин Русев, 45, од Грејт Јармут, Бизер Џамбазов, 41, од Хароу, Катрин Иванова, 31, на иста адреса во Хароу; Иван Стојанов (31) од Гринфорд и Вања Габерова (29) од Червеј.

Тие се обвинети дека во периодот од 30.08.2020 година до 8. февруари годинава заговарале собирање податоци со намера директно или индиректно да бидат корисни за непријателот (Русија) за цели штетни за безбедноста и интересите на државата.

Би можело да ве интересира

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Војната со Украина нема да заврши наскоро, првите преговри ги минирала Британија објави Лавров

Орце Костов

ВИДЕО: Во Украина оштетени или уништени околу 170.000 објекти, загинаа околу 10.000 цивили

Зеленски призна: „Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим“