Брокеншир: Обидот на руските хакери да украдат истражувања за Ковид-19 е неприфатлив

Од:

Британскиот министер за безбедност, Џејмс Брокеншир денеска оцени дека обидот на руските хакери да украдат истражувања за вирусот Ковид-19 е целосно неприфатлив.

Тој додаде дека, сепак, тој обид не предизвикал материјална штета.

– Сосема е неприфатливо за руската разузнавачка служба да се обиде да влезе во системите на оние кои бараат одговор на кризата и развиваат вакцина. Засега нема докази или информации за каква било штета, изјави Брокеншир за Скај њуз.

Британскиот Национален центар за кибер безбедност вчера соопшти дека хакерите поддржани од Русија се обидоа да украдат истражување за вакцината и третманот на вирусот Ковид-19 од академски и фармаколошки институции ширум светот, што Русија го негираше.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Тројца тешко повредени во масовна тепачка на аеродром во Лутон

Ана Ололовска

Шарл Мишел: Руската листа на непријателски земји ги нарушува дипломатските односи

Ана Ололовска

Берлин ја враќа Британија во списокот на држави со висок ризик од Ковид-19

Ана Ололовска

Москва ги замрзна банкарските сметки на Радио Слободна Европа/Радио Слобода

Ана Ололовска

Русија очекувала повеќе од германското претседателство со ЕУ, Берлин личел на „предводник на антируските сили“

Жарко Настоски

Путин: Масакрот во Казан е „варварско злосторство“

Жарко Настоски