Бројот на жртвите од поплавите во Италија се искачи на 13, луѓе се удавиле во своите куќи

Од:

Бројот на загинати во поплавите во регионот Емилија-Ромања се искачи на 13 во четвртокот, бидејќи уште три жртви беа пронајдени во областа Равена, соопштија локални извори, исправајќи ја претходната неточна бројка од 14. Во Сант’Агата сул Сантерн, постар маж е пронајден мртов во неговиот дом, а пронајдена е и жена која се уште не е идентификувана, јавува италијанската новинска агенција Анса.

Во дом во Кастел Болоњезе, спасувачите пронашле тело на маж кој наводно одбил да го напушти својот дом кога се заканувале поплави. Дополнително, едно лице е исчезнато во близина на Бончелино. Десетици луѓе се водат како исчезнати по катастрофата, додава Анса.

Меѓу загинатите има и постар пар кој останал заробен во својата куќа во Кава, село во провинцијата Форли-Чезена.

„Ги слушнавме нивните повици за помош“, изјави сосед за весникот „Ил Месаџеро“. „Се обидовме да ги извлечеме, но беше предоцна“.

80-годишен старец се удави во својот подрум откако отиде да земе работи, а брачниот пар, идентификувани како Сауро Мануци и Маринела Маралди, кои поседуваат фабрика за производство на растенија, настрадаа на нива спроти нивниот дом.

Телото на Маралди (70) било однесено 12 милји низводно пред да биде пронајдено на плажа долж јадранскиот брег. Седумдесет и шестгодишен старец загинал откако се појавило лизгање на земјиштето во неговата градина, додека друг маж на возраст од 43 години загинал откако паднал во бунар додека се обидувал да испумпува вода од својот имот.

Би можело да ве интересира

Девет момчиња од Италија осомничени за групно силување

Земјотрес ја погоди околината на Неапол

Почина шефот на Козa Ностра: Беше безмилосен убиец, фрли момче во киселина

Горан Наумовски

Силен земјотрес ја погоди северна Италија

Тело на новороденче пронајдено на брод со мигранти во Италија

Се нудат 15 илјади евра и куќа за едно евро-Италија со нов повик за 3000 странци

Предраг Петровиќ