Бројот на жртви во тропската бура Ана во Јужна Африка се зголеми на седумдесет

Од:

Бројот на жртви во тропската бура Ана во Јужна Африка денеска се зголеми на седумдесет.

dobivaj vesti na viber

Во понеделникот таа го зафати Мадагаскар, а потоа и Мозамбик и Малави. Сè уште се проценува целосниот обем на штета што го предизвика бурата.

Мадагаскар соопшти дека има 41 жртва, во Мозамбик загинаа 18 лица, а 11 го изгубија животот во Малави. Бурата премина и на Зимбабве, но таму не се соопштени смртни случаи.

Десетици илјади домови се оштетени во трите најпогодени земји.

Мостови беа однесени од надојдени реки, стоката се удави, а потопени се и нивите, уништувајќи ја егзистенцијата на семејствата во селата.

Во Мадагаскар 110.000 лица мораа да ги напуштат своите домови. Во главниот град Антананариво, училишта и спортски сали се претворени во засолништа за итни случаи.

Во северниот и централниот дел на Мозамбик, бурата Ана уништи 10.000 куќи, десетици училишта и болници и урна далноводи.

Метеоролошката служба на Мозамбик очекува во наредните денови да се формира нова бура над Индискиот Океан. До крајот на сезоната на дождови во март, се очекуваат до шест тропски циклони.

Во Малави, Владата прогласи состојба на природна катастрофа.

Поголемиот дел од земјата остана без електрична енергија на почетокот на неделата. Електричната енергија беше вратена во некои делови.

– Сега ни е приоритет да го вратиме снабдувањето со електрична енергија во здравствените установи, системите за третман на вода, како и во училиштата, се наведува во соопштението на националната енергетска компанија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Првпат снимено: Орки се здружија во напад на голема ајкула

Предраг Петровиќ

Јужна Африка: Смртта на тинејџерите поврзана со нешто што јаделе, пиеле или пушеле

Ана Ололовска

Тела на 20 млади луѓе пронајдени во ноќен клуб во Јужна Африка

Катерина Павлова-Николовска

Во поплавите во ЈАР загинаа 395 лица, стравувања дека смртниот биланс ќе расте

А1он

Најмалку 45 жртви во поплавите во Јужна Африка

А1он

Јужна Африка ќе произведува копија на вакцината на Модерна

А1он