Бројот на жртви во експлозијата во луксузниот хотел во Хавана достигна 40

Од:

На 40 се зголеми бројот на жртви во експлозијата, што одекна во хотелот Саратога во Хавана во петокот, соопшти кубанското Министерство за здравство.

dobivaj vesti na viber

Се верува дека експлозијата ја предизвикало истекување на гас.

Осумнаесет лица се на болничко лекување, 40 се загинати, меѓу кои и четири деца, како и млади лица и туристка од Шпанија.

Од повредените, шестмина се во критична, а седум лица во тешка состојба.

Медиуми синоќа информираа за околу 13 лица кои се водат како исчезнати, а четири тела извлечени од урнатините во текот на вчерашниот ден, им припаѓале на вработени во хотелот.

Луксузниот хотел бил затворен две години поради пандемијата.

Во саботата, Министерството за туризам соопшти за 51 вработен во зградата на хотелот за време на експлозијата. Првите четири ката на хотелот со пет ѕвездички се потполно уништени.

Изминатите години, во хотелот Саратога престојувале познати личности како Мик Џегер, Бијонсе, Мадона.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Најмалку две лица загинаа во невремето во Хавана

Ана Ололовска

САД укинуваат некои од ограничувања воведни кон Куба

САД најавиja ублажување на политиката кон Куба

Ана Ололовска

„Хабанос С.А.“ со рекордна продажба на цигари и пури во 2021 година

Ана Ололовска

ВИДЕО: Најмалку 22 жртви при експлозијата во хотелот во Хавана

Ана Ололовска

Најмалку осум загинати и 30 повредени во експлозијата во хотелот „Саратога“ во центарот на Хавана

А1он