Бројот на заразени со коронавирус во светот надмина 64 милиони, од нив 99.4 отсто имале полесна форма на болеста

Од:

Според податоците на „Ворлдометерс“ (worldometers.info), бројот на инфицирани со коронавирусот во светот денеска надмина 64 милиони.

Бројот на смртни случаи се доближува до 1,5 милиони луѓе, а оздравеле повеќе од 44 милиони луѓе, покажуваат податоците на сервисот кој ја следи состојбата со пандемијата во светот.

Според најновите податоци 99,4 отсто од заболените имале полесен облик на Ковид-19, а 105.733 биле во тешка состојба.

Процентот на оздравени и понатаму се движи околу 97.

Би можело да ве интересира

Грците го преполнија центарот на Атина, редици пред продавниците

Ана Ололовска

599 нови случаи на Ковид-19 во Хрватска

Ана Ололовска

Министерката за здравство со „магија“ се бореше против коронавирус, па се зарази

Ана Ололовска

10.000 жители на Хонг Конг ќе останат дома додека не бидат тестирани сите

Ана Ололовска

Во Италија намалена брзината на ширење на коронавирусот

Ана Ололовска

Мелбурн 17-ти ден без случаи на Ковид-19, во пресрет на „Австралија Опен“

Ана Ололовска