Бројот на заразени лица од Ковид-19 во Русија надмина 700.000

Од:

Во изминатите 24 часа во Русија се потврдени нови 6.562 случаи на Ковид-19, со што вкупниот број на заразени лица во земјата е 700.792.

Во Русија дневниот пораст на новозаразени во изминатите 13 денови не надмина 7.000, а во последните два дена стапката на заразеност не надмина 0.9 отсто.

Во Русија, во последните 24 часа починаа 173 лица, а вкупниот број на смртни случаи од новиот коронавирус достигна до 10.667.

Русија во моментов има 217.614 активни случаи на Ковид-19.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Скандал во Хрватска: Медицински лица без маски лумпувале со жива музика во ковид болница

Жарко Настоски

Се појавуваат докази дека новиот тип на коронавирусот е посмртоносен, вели Борис Џонсон

Жарко Настоски

И натаму расте бројот на починати од ковид-19 во Британија

Жарко Настоски

Грција го продолжи карантинот за една недела, од 1 февруари се отвораат средните училишта

Жарко Настоски

Во Италија пад на бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Жарко Настоски

Русија: Уапсени уште неколкумина соработници на Навални, утре протести во 70 градови

Жарко Настоски