Бројот на заразени лица од Ковид-19 во Русија надмина 700.000

Од:

Во изминатите 24 часа во Русија се потврдени нови 6.562 случаи на Ковид-19, со што вкупниот број на заразени лица во земјата е 700.792.

Во Русија дневниот пораст на новозаразени во изминатите 13 денови не надмина 7.000, а во последните два дена стапката на заразеност не надмина 0.9 отсто.

Во Русија, во последните 24 часа починаа 173 лица, а вкупниот број на смртни случаи од новиот коронавирус достигна до 10.667.

Русија во моментов има 217.614 активни случаи на Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Холандскиот премиер го прекина одморот поради зголемен број заразени од Ковид-19

А1он

Американскиот епидемиолог Фаучи ќе добие обезбедување, има смртни закани поради пандемијата

А1он

Финска: Влегуваме во втората фаза на епидемијата

А1он

ВИДЕО: Револтирани граѓани пред Инфективната клиника во Тирана бараат информации за нивните блиски

А1он

Во Франција највисок број на заболени од Ковид-19 од крајот на мај

А1он

Лукашенко: Намерно ме заразија со коронавирусот

А1он