Бројот на загинати во вулканската ерупција на Нов Зеланд се зголеми на 19 жртви

Од:

Бројот на загинати во ерупцијата на вулканот на Нов Зеланд се зголеми на 19, откако уште едно лице ноќеска почина во болницата во Окланд, соопшти денеска локалната полиција.

Во моментот на ерупцијата на вулканот на 9 декември, на островот имало 47 лица, од кои 13 починале веднаш, додека повеќе од 20 беа хоспитализирани со изгореници.

Досега не се пронајдени тела на две лица за кои постои сомнеж дека исчезнале во морето по ерупцијата.

Би можело да ве интересира

Половина милион школки пронајдени мртви на плажа во Нов Зеланд

Ана Ололовска

На 19 септември парламентарни избори на Нов Зеланд

Ана Ололовска

Годината кога новозеландската премиерка со љубов одговори на омразата и исламофобијата

Ана Ололовска

Почна уништувањето на оружјето во Нов Зеланд

Ана Ололовска

Зголемен бројот на загинати во ерупцијата на Белиот остров, идентификувана една жртва

Ана Ололовска

Нуркачите ги бараат телата на исчезнатите од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд

Ана Ололовска