Бројот на загинати во бејрутската експлозија достигна 158, над 6.000 повредени

Од:

Бројот на загинати во експлозијата во центарот на Бејрут што се случи во вторникот денеска се искачи на 158, а повредени се повеќе од 6.000 лица, соопшти либанското Министерство за здравство.

Како што се наведува, 21 лице се води како исчезнато.

Според официјалните лица, катастрофалната експлозија во пристаништето во Бејрут ја предизвикале повеќе од 2.700 тони амониум нитрат, кој бил складиран шест години, откако бил конфискуван од страна на царинската служба.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Експлозија во преполна џамија во Кандахар, десетици мртви и ранети

Катерина Павлова-Николовска

Пукотници и експлозии во Бејрут, двајца загинати и седуммина повредени

Хезболах бара да се смени судијата во истрагата за експлозијата во пристаништето во Бејрут

Ана Ололовска

Протести во Бејрут поради прекината истрага за експлозијата во 2020 година

А1он

Прва годишнина од разурнувачката експлозија во пристаништето во Бејрут, семејствата на загинатите бараат правда

ВИДЕО: Громогласна експлозија уништи поплавена фабрика во Кина

Жарко Настоски