Бројот на загинати во бејрутската експлозија достигна 158, над 6.000 повредени

Од:

Бројот на загинати во експлозијата во центарот на Бејрут што се случи во вторникот денеска се искачи на 158, а повредени се повеќе од 6.000 лица, соопшти либанското Министерство за здравство.

Како што се наведува, 21 лице се води како исчезнато.

Според официјалните лица, катастрофалната експлозија во пристаништето во Бејрут ја предизвикале повеќе од 2.700 тони амониум нитрат, кој бил складиран шест години, откако бил конфискуван од страна на царинската служба.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Објавена снимка од експлозијата на руски танкер во близина на Крим

Жарко Настоски

ВИДЕО: Голем пожар во Бејрут, се запали склад за гуми во бесцаринската зона на пристаништето

Жарко Настоски

Чилеански тим регистрираше веројатни знаци на живот под урнатините во Бејрут

Ана Ололовска

ВИДЕО: Либанците го пречекаа Макрон со нов протест

Коронавирусот се шири меѓу повредените од експлозијата во Бејрут

Жарко Настоски

УНХЦР: Време е светот да покаже солидарност со народот на Либан

Жарко Настоски