Бројот на загинати при превртување на чамец кај Сирија се искачи на 60 лица

Од:

Најмалку 60 лица се удавија при превртувањето на чамецот со мигранти во близина на сирискиот брег.

dobivaj vesti na viber

Гувернерот на сириската провинција Тартус, Абдул Халим Калил за локалните медиуми денеска изјави дека потрагата за уште тела е во тек.

Чамецот што испловил од Либан се преврте пред два дена.

Во текот на изминатиот месец, илјадници Либанци, Сиријци, Палестинци го напуштија Либан и преку море се упатија кон Европа.

Во Либан живеат околу шест милиони луѓе, вклучувајќи и повеќе од милион сириски бегалци. Над три четвртини од населението живее во сиромаштија поради економската криза во земјата од 2019 година.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бројот на загинати мигранти во Сирија се искачи на 94

Ана Ололовска

Дваесет и пет мигранти загинаа во бродолом во близина на Сирија

ОН: Крвавиот конфликт во Сирија може да ескалира

А1он

Со колера заразени 936 лица во Сирија, осуммина починаа

А1он

Во Сирија пет смртни случаи од колера, повеќе од 20 нови инфекции поради загадена вода

Американската војска објави дека одговорила на нападите на екстремистите од Сирија

Ана Ололовска