Бројот на загинати мигранти во Сирија се искачи на 94

Од:

Бројот на мигранти, кои загинаа во несреќа во близина на сирискиот брег, кога потона бродот со кој патуваа од Либан се искачи на 94, јави сириската државна телевизија.

dobivaj vesti na viber

Преживеаните изјавија дека бродот го напуштил Миниех, северен Либан пред неколку дена и дека на него имало луѓе од различни националности.

Сириските власти почнаа да пронаоѓаат тела на брегот на пристанишниот град Тартус на 22 септември.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Командантот на курдските сили во Сирија: Поради турските напади операцијата против ИД е прекината

Ана Ололовска

Ракетен напад врз американска воена база во Сирија, нема жртви

Ана Ололовска

Турски министер: Досега гаѓани се 471 мета и неутрализирани се 245 терористи во Ирак и Сирија

А1он

Во Сирија убиен полковник на Исламската револуционерна гарда

А1он

Пет лица загинаа во ракетен напад во Сирија

Русија апелира Турција да покаже воздржаност во Сирија