Бројот на случаи на згрутчувања по вакцинирањето со „Астра зенека“ е речиси ист како и кај „Фајзер“ и „Модерна“

Од:

Универзитетот Оксфорд спровел истражување кое покажало дека бројот на лица кај кои е забележано згрутчување на крвта откако примиле вакцина против Ковид-19 „Фајзер“ или „Модерна“ е приближно ист колку на оние кои имале тромбоза по вакцинацијата со „Астра зенека“.

Во истражувањето вели дека кај четири од еден милион лица по примањето на вакцина од „Фајзер“ или „Модерна“ се јавила тромбоза, додека кај лицата кои се вакцинирале со „Астра зенека“ тој број е пет од еден милион.

Студијата, исто така, потсетува дека ризикот од згрутчување по вакцинирањето со која било вакцина е далеку помал од оној кој го носи заболувањето од Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Бајден охрабрен од одобрувањето на вакцината на Фајзер за деца од 12 до 15 години

Ана Ололовска

Полска ќе врши ревакцинација со Астра Зенека по 35 дена од првата доза

Ана Ололовска

Италијанка по грешка прими шест дози од вакцината на Фајзер

Ана Ололовска

Вакцините на Астра Зенека и Џонсон и Џонсон не се препорачуваат во Норвешка

Ана Ололовска

Европската Комисија нема веќе да нарачува вакцини од „Астра зенека“

Вакцината „Астра зенека“ создава посилна реакција по правата, а „Фајзер“ по втората доза

Катерина Павлова-Николовска