Бројот на починати мигранти, пронајдени во камионот во Тексас, се зголеми на 51

Од:

Бројот на починати мигранти пронајдени во напуштен камион во градот Сан Антонио, во американската сојузна држава Тексас, се зголеми на 51.

dobivaj vesti na viber

Официјалните лица претходно соопштија за 48 почината, но сега таа бројка е ревидирана на 51.

Во болница биле примени 16 лица, кои биле пронајдени живи, меѓу кои и четири деца. Меѓутоа, петмина од нив подоцна починале.

Се претпоставува дека станува збор за илегални работници кои незаконски влегле во САД. Меѓу пронајдените има 22 мексикански државјани, седум Гватемалци и двајца од Хондурас, а за останатите се уште се чека идентификација.

Началникот на полицијата на Сан Антонио, Вилијам Мекманус, во понеделникот изјави дека работник во близина на Сан Антонио слушнал извици за помош од приколка од напуштен камион и дека потоа биле пронајдени телата, како и преживеаните.

Мекманус претходно изјави дека возачот и уште две лица се приведени, но не го откри нивниот идентитет.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Суд во Тексас пресуди Алекс Џоунс да плати 50 милиони долари оштета за клевата

Горан Наумовски

Овации за Орбан на собир на конзервативци во Тексас: „Помалку драг кралици и повеќе Чак Норис“

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Вооружен напаѓач уби двајца, а рани четири лица во град во Тексас

Ана Ололовска

Основното училиште во Тексас, каде тинејџер уби 19 ученици и двајца учители, ќе биде урнато

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Нови детали за масакрот во Тексас: Отворена истрага за огромното доцнење на полицијата

Полицијата 40 минути не влегуваше во училиштето каде се случи масакрот, го бараа клучот

Предраг Петровиќ