Бројот на новоинфицирани со Ковид-19 во Русија дневно може да порасне и до 9.000 лица

Од:

Русија повторно може да очекува дневно зголемување на бројот на пациенти до 9.000, изјави главниот лекар на водечкиот медицински центар, Евгениј Тимаков, во директен пренос на Инстаграм, пренесува Тасс.

-Кон средината на летото кажавме дека ќе има зголемување на бројот на пациенти. Според моите предвидувања, бројот на случаи на дневно ниво може да расте меѓу осум и девет илјади, потенцира Тимаков.

Тој додаде дека нема причина за паника.

Според Тимаков, рускиот здравствен систем е насочен кон превентивни мерки (одржување физичка оддалеченост, носење маски, миење раце …) што овозможија ублажување на последиците и во првиот бран на епидемијата.

Би можело да ве интересира

Во Полска рекорден број заразени, здравствениот систем пред колапс

Ана Ололовска

Во Словенија рекорден број заразени од коронавирус – 1.503 за еден ден

Ана Ололовска

Чешкиот министер за внатрешни работи позитивен на коронавирусот

Ана Ололовска

1.336 новозаразени во Бугарија од Ковид-19 во последното деноноќие

А1он

Украина со рекорден број починати од коронавирус – 141 за еден ден

Ана Ололовска

Италијански региони воведуваат полициски час

Ана Ололовска