Бројот на апликации за азил во ЕУ на најниско ниво во април

Од:

Апликациите за азил во Европа паднаа на најниско ниво во април по повеќе од една деценија, бидејќи границите беа затворени за да се спречи ширењето на коронавирусот, покажуваат бројките на Европската унија.

Бројот на барања за азил се намали на 8.730 во текот на април, што претставува пад од 86 отсто од 61.421 во февруари, според податоците добиени од Европската канцеларија за поддршка на азил (ЕАСО). ЕУ ги затвори своите надворешни граници во март и многу од нејзините 27 земји-членки ја прекинаа регистрацијата на апликации.

Бројките на ЕАСО, исто така, покажуваат пад на апликациите за азил од 44 отсто од февруари до март, кога државите започнаа да воведуваат вонредни мерки. Најмногу апликанти во текот на 2020 година до април беа Сиријци, а по нив следат Авганистанци, Венецуели и Колумбијци, покажуваат податоците на ЕАСО.

Би можело да ве интересира

Албанија втора по баратели на азил во ЕУ

Ландов

23 турски државјани пристигнале со чамец на грчкиот остров Хиос, наводно бараат азил

Жарко Настоски

Анкета: Германците за построга политика на ЕУ за давање азил

Ана Ололовска

Франција осудена од Европскиот суд за човекови за недавање помош на барателите на азил

Ана Ололовска

УНХЦР: Унгарија да се откаже од строгите правила за азил

Ана Ололовска

Првпат од 2015 година зголемен бројот на барања за азил во ЕУ

Ана Ололовска