Бројот на активистички хакерски напади паднал за 95 отсто

Од:

Во последно време има се помал број активистички хакерски напади, што е потврдено и од извештаите на Ај-Би-Ем во кои се вели дека бројот на такви напади од 2015 година е намален за дури 95 отсто.

Од почетокот на 2019 година, не е забележан хакерски инцидент со активистичка позадина, додека во 2018 година се регистрирани само два.

Експертите објаснуваат дека падот се случува откако една од најпознатите групи хакери-активисти, Анонимус, доживеа крах и откако властите почнаа да вложуваат повеќе напори за пронаоѓање кибер напаѓачи.

Анонимус беа одговорни за 45 отсто од таквите напади, но групата почна да се распаѓа во 2016 година. Сепак, експертите истакнуваат дека тие резултати не укажуваат на крај на активистички кибер-напади и оти во одреден момент групата може да се реорганизира.

Би можело да ве интересира

Руски хакери користеле ирански алатки во напад на 20 земји

Ана Ололовска

„Мајкрософт“ откри ирански кибер напад врз американски политичари

Ана Ололовска

Хакерски напади во Ербас

Ана Ололовска

„Вашингтон пост“: Фејсбук страница на американски ветерани хакирана од македонски бизнисмен

Татјана Ташкова

САД воведоа санкции против три хакерски групи од Северна Кореја

Хакерски напад во американската банка „Капитал Уан“, засегнати 106 милиони луѓе од САД и Канада

Ана Ололовска