Брод се насука на фински остров, патниците не се загрозени

Од:

Патнички брод со повеќе од 400 лица се насука денеска на финските острови Аланд во Балтичкото Море, а патниците не се животно загрозени.

Финската крајбрежна стража информира дека бродот е насукан странично, но дека животот на луѓето не е во непосредна опасност, јави Би Би Си.

Бродот „Викинг Грејс“ се насука во близина на пристаништето Мариехамн, во сопственост на компанијата Викинг Лајн и се движеше кон главниот град на Шведска – Стокхолм од Турку, Финска. Засега не е позната причината за инцидентот.

Би можело да ве интересира

Рекордни 618 новоизаразени со коронавирусот во Финска

Ана Ололовска

Марин: Се поголем број заразени со коронавирус во Финска

Ана Ололовска

Построги заштитни мерки најавени во Хелсинки, по скокот на бројот на новозаразени

Жарко Настоски

Финска планира „безбеден туризам“ за странци во текот на зимата

Финска: Кучињата имаат речиси идентични резултати како ПЦР тестовите

Ана Ололовска

Финер започна со продажба на оброци од бизнис класа во супермаркет

Ана Ололовска