Бродот „Принцот од Велс” се заглави

Од:

Носачот на авиони на Кралската морнарица „Принцот од Велс” се расипа само еден ден откако отплови од англиското пристаниште Портсмут, на четиримесечна мисија во САД.

Воениот брод тежок 65.000 тони остана заглавен во близина на британскиот остров Вајт, а воените техничари ги истражуваат причините за дефектот, изјави портпаролот на кралската морнарица, пренесува „Гардијан”.

„Принцот од Велс” е најголемиот британски воен брод и најголемиот носач во флотата на НАТО, и ова не е првпат да има проблеми.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Гори товарен брод со 3.000 автомобили: Има мртви, неколкумина се повредени

Горан Наумовски

Затвор за газдата и капетанот на „Атлантија“ на кој почина италијански турист, а две деца едвај се спасија

Повеќе луѓе се повредени откако голем брод се навали во пристаништето во Единбург

Грција испраќа брод со хуманитарна помош за Турција

Потона брод крај брегот на Јапонија

Тајландски воен брод потона, спасени 75 морнари, по 31 се трага