Брод со мигранти потона крај брегот на Либан, 48 лица се спасени

Од:

Либанската армија спаси 48 лица во текот на викендот, откако бродот со кој се обидувале да побегнат од земјата, потона во близина на брегот на Триполи, јави либанската државна новинска агенција NNA, пренесува Хина.

dobivaj vesti na viber

Бродот превезувал 60 луѓе, а потонал вчера поради големи бранови и преоптоварување, пишува агенцијата повикувајќи се на информациите на армијата. Во тек е акција за спасување на преостанатите патници, кои во моментов се водат како исчезнати.

Спасувачите денеска пронајдоа осум тела, јави либанската телевизија Ал Џадед, повикувајќи се на изјава на министерот за јавни работи и транспорт Али Хамиех. Доцна синоќа тело на девојка било извлечено од морето, јавува ННА. Војската соопшти дека либански државјанин е приведен под сомнение за вмешаност во криумчарење мигранти.

Бродот превезувал либански и странски мигранти кои сакале да стигнат до бреговите на европските земји. Либанскиот претседател Мишел Аун наложи истрага.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Папата Франциск на годишнината од експлозијата во Либан се помоли за семејствата на жртвите

А1он

Либан планира да врати десетици илјади бегалци во Сирија и покрај противењето на ОН

Ана Ололовска

Наџиб Микати останува премиер на Либан, економската криза продлабочена

А1он

Либан бара САД да посредува за ставање крај на поморскиот спор со Израел

А1он

Бери седми пат избран за претседател на либанскиот Парламент

Ана Ололовска

Во 48 земји низ светот иселените Либанци гласаат на парламентарните избори

Ана Ололовска