Брод со 35 мигранти се превртел кај Канарските острови, четворица се удавиле

Од:

Брод со 35 мигранти од Магреб вчера се превртел додека се движел кон Канарските острови, пренесоа британскиите медиуми.

Шпанските власти соопштија дека четири лица биле пронајдени мртви, 28 биле спасени, а по неколкумина се уште се трага.

Само годинава на Канарските острови пристигнаа 17. 000 мигранти, десет пати повеќе од минатата година, откако жителите на земјите од Северна Африка ги загубија приходите од туризмот, што се сериозно погодени од пандемијата на коронавирусот.

Шпанската влада во петокот вети дека ќе учествува во изградбата на прифатилиште за мигранти, додека локалните власти апелираат за помош за сместување на неколку илјади луѓе кои спијат на отворено.

Би можело да ве интересира

Шпанија: Жена прогласена за мртва од ковид-19, по девет дена се вратила дома

Жарко Настоски

Унгарската полиција спречи влез на повеќе од 600 мигранти

Катерина Павлова-Николовска

Началникот на ГШ на шпанската војска поднесе оставка, обвинет дека се вакцинирал преку ред

Ана Ололовска

ХРВ бара итно решавање на мигрантската криза во БиХ

Ана Ололовска

ВИДЕО: Инцидент во мигрантскиот камп во близина на Сараево, интервенираа специјалци

Ана Ололовска

ВИДЕО: Голема експлозија урна дел од зграда во Мадрид, најмалку двајца загинати

Жарко Настоски