Брод со 182 мигранти од Либија нема каде да се закотви

Од:

Бродот „Океански Викинг“ на кој има 182 спасени мигранти, плови по меѓународни води меѓу Италија и Малта, и чека дозвола од некоја европска земја да се закотви во нејзино пристаниште.

На бродот има мигранти од Либија кои биле спасени минатата недела.

Во петокот од бродот се симнаа 35 лица кои ги прими Малта.

Останатите мигранти, меѓу кои има 13 деца помали од 15 години и едно новороденче, не сакаат да ги примат ниту Малта, ниту Италија која бара некоја друга европска земја да ги прими мигрантите.

Би можело да ве интересира

„Ил Манифесто“: Голем број медиуми нема да ја преживеат пандемијата

Ана Ололовска

Италија со предупредување до ЕУ дека ќе се распадне ако кон таа држава се однесува како кон лепрозен

А1он

Откако возило излетало од пат, полицијата во него пронашла 13 мигранти

Ана Ололовска

Од 3 јуни Италија ги отвора границите меѓу сите региони

Ана Ололовска

Италијанскиот БДП може да се намали до 13 отсто

А1он

Од грчката програма за домување заминуваат над 11.000 признати бегалци и лица кои немаат право на азил

А1он