Брод на „СОС Медитеране“ спаси нови 114 мигранти кај брегот на Либија

Од:

Брод на организацијата „СОС Медитеране“ денеска спаси 114 лица, меѓу кои десет жени и две новороденчиња, кои биле на „брод во тешкотии“ во близина на либискиот брег во обид да стигнат до Европа, соопшти оваа невладина организација.

dobivaj vesti na viber

Спасувачката операција е спроведена во меѓународни води по целоноќна потрага по бродот што имал проблеми, соопшти организацијата со седиште во Марсеј.

„СОС Медитеране“,заедно со Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина, го изнајмиле бродот за спасување „Оушн Викинг“.

На гумениот чамец имало 10 жени и 30 малолетни лица, од кои 26 биле без придружба, изјави за француските медиуми портпаролката на „СОС Медитеране“, Мерил Соти. Меѓу малолетниците имало и две новороденчиња, од кои едното имало само 11 дена.

Би можело да ве интересира

Судири во Триполи при обид владата на Фати Башага да ја преземе власта од ривалскиот кабинет на Абдел Дбеиба

Ана Ололовска

Цените на нафтата над 108 долари, во фокус намалените испораки од Русија и Либија

А1он

Преговорите меѓу двете ривалски влади во Либија без договор за избори

А1он

Либија има двајца премиери по спорното гласање во Парламентот

А1он

„Ал Арабија“: Обид за атентат врз либискиот премиер

Ана Ололовска

Усвоена резолуција за продолжување на мисијата на ОН во Либија за три месеци

Ана Ололовска