Британското разузнавање објави нови информации за Вагнер: Станува клучна руска единица

Од:

Минстерството за одбрана на Велика Британија го објави најновиот разузнавачки извештај за ситуацијата во Украина.

Се наведува дека паравоената група Вагнер формално се регистрирала како правен субјект на 27 декември, според Рускиот обединет државен регистар.

Групата го назначи „менаџмент консалтинг“ како нејзина основна дејност, но сè уште не е јасно до кој степен „PMC Wagner Center“ ќе се користи за управување со паравоените активности на Вагнер.

Британското разузнавање понатаму вели дека сопственикот на Вагнер, Евгениј Пригожин „веројатно ја финансирал организацијата делумно со надуени владини договори доделени на неговите други компании“.

Се наведува и дека единицата го продолжува својот „исклучително брз развој“.

„Вагнер речиси сигурно сега командува со до 50.000 борци во Украина и стана клучна компонента на руската воена кампања во Украина“, се додава.

„Регистрацијата веројатно има за цел да ја максимизира комерцијалната добивка на Пригожин и дополнително да ја легитимира организацијата со се повисок профил.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: 300 животни се удавија во поплавена зоолошка градина по уништувањето на браната во Украина

Украинска армија: Знаеме зошто Русите ја разнесоа браната, тоа е хистерична реакција

По уништувањето на браната, нивото на водата во Нова Каховка порасна за повеќе од 10 метри

Русија: Го гранатираат нашиот регион што се граничи со Украина

(ВИДЕО) Украина: 16.000 луѓе во „критичната зона“ по уништувањето на браната

(ВИДЕО) Снимка од Херсон, градот веќе е под вода: Вистинската драма се очекува за два часа, луѓето се евакуираат

Горан Наумовски