Британско разузнавање: Украинците заробиле руски пилот платеник откако бил соборен авионот

Од:

Украинските сили објавија дека го заробиле пилотот на рускиот воен авион кој беше соборен овој месец, објави утринава британското Министерство за одбрана во дневниот извештај на своето разузнавање.

dobivaj vesti na viber

Според разузнавачките податоци, пилотот признал дека бил поранешен мајор на руските воздухопловни сили, кој по напуштањето на војската се вработил во приватната воена компанија Вагнер и летал во неколку мисии над Украина.

Британското разузнавање во својот извештај наведува дека употребата на пензиониран воен персонал, кој сега работи за Вагнер, „сугерира дека руските воздухопловни сили се борат да најдат доволно воздушни екипажи за да обезбедат воздушна поддршка“.

Министерството за одбрана на ОК, исто така, тврди дека пилотот користел комерцијално опремен ГПС наместо стандардна руска навигациска опрема.

„Ова веројатно значи дека авионите на Вагнер се постари модели на авиони Су-25, односно дека руските воздухопловни сили не дозволуваат Вагнер да лета со нова опрема“, се вели во извештајот.

Би можело да ве интересира

Украинската армија тврди дека од почетокот на војната убиени се над 43.000 руски војници

Ана Ололовска

Русија не прифаќа демилитаризација околу нуклеарката Запорожје, вели претставникот во ОН

А1он

Резников: Во Украина пристигнаa ракетни фрлачи од Велика Британија

А1он

Русите подготвуваат измама за Зеленски, соопшти украинската разузнавачка служба

А1он

Валас: Малку е веројатно дека Путин ќе успее да ја окупира Украина

Финансиска помош од 1,5 милијарди евра за Украина најавени на донаторска конференција

Горан Наумовски