Британско разузнавање: Русите испратија елитни десантни сили во Донбас

Од:

Британското Министерство за одбрана утринава објави нов извештај на своето воено разузнавање за ситуацијата во Украина. Во него тие наведуваат дека Русија во последните две недели веројатно префрлила големи делови од своите воздухопловни трупи (ВДВ) на фронтот во источните региони Луганск и Доњецк. Од септември до октомври, повеќето од силно ослабените единици на ВДВ беа ангажирани во одбраната на окупираните територии западно од реката Днепр и во Херсонската област, се вели во извештајот.

dobivaj vesti na viber

Разузнавачки извори наведуваат дека дел од десантните трупи се засилени со неодамна мобилизирани резервисти. Иако овој слабо обучен персонал веројатно ќе ги намали наводните елитни способности на ВДВ, Русија најверојатно ќе ги распореди овие единици во секторите што ги смета за особено важни, велат тие.

Потенцијалните оперативни задачи на ВДВ вклучуваат поддршка на одбраната на областа Кремин-Сватова во областа Луганск, но и зајакнување на офанзивните операции во правец на градот Бахмут во Доњецк, се наведува во извештајот.

Би можело да ве интересира

Русите набавиле софтвер со кој би ставиле крај на оружјето кое ја „промени играта“ во Украина

А1он

Поранешен помошник на Путин: Рускиот претседател има план за бегство, се вика „Ноева арка“

Ана Ололовска

Британско разузнавање: Русите добија нова пратка ирански беспилотни летала камикази

Ана Ололовска

Украина: Русите распоредија неколку ракетни фрлачи во Запорожје

Ана Ололовска

Кремљ: Зеленски може да ја заврши војната утре ако сака

Ана Ололовска

САД ќе испратат противвоздушна одбрана во Украина во вредност од 275 милиони долари

Ана Ололовска