Британско разузнавање: Русите добија нова пратка ирански беспилотни летала камикази

Од:

Британското Министерство за одбрана објави нов извештај за своето воено разузнавање. Во него се наведува дека Русија можеби добила нова пратка ирански беспилотни летала камикази.

Во вторникот, потсетуваат, Генералштабот на вооружените сили на Украина соопшти дека нивните сили собориле најмалку 14 беспилотни летала од типот Шахед-136. Меѓутоа, вчера украинските власти објавија дека Русите користат ирански беспилотни летала за напади во регионите Запорожје и Днепро.

Последното пријавено соборување на ирански беспилотни летала камикази пред тоа беше на 17 ноември, според разузнавачите.

Би можело да ве интересира

Стапува на сила забраната за рускиот дизел

Киев: Русија регрутира жени од казнените колонии

Смена на министерот за одбрана најавуваат украинските медиуми

Украинците не се повлекуваат од Бахмут вели шефот на Вагнер

Поранешен германски фудбалер станал двоен агент, шпиунирал за Русија

Зеленски: Ситуацијата на истокот на Украина е многу тешка