Британско разузнавање: Путин се соочува со нови сериозни проблеми, ризикува многу

Од:

Британското министерство за одбрана го објави својот дневен разузнавачки брифинг за ситуацијата во Украина.

dobivaj vesti na viber

„Русија се соочува со нови проблеми. Ќе се бори со логистичките и административните предизвици за мобилизирање 300.000 луѓе. Најверојатно ќе се обиде да формира нови формации со многу од овие војници, кои најверојатно нема да бидат борбено ефективни со месеци“, се вели во извештајот.

„Дури и оваа ограничена мобилизација веројатно ќе биде многу непопуларна меѓу делови од руското население. Путин презема значителен политички ризик со надеж дека ќе ја изгради толку потребната борбена моќ.

Овој потег е всушност признание дека Русија ги исцрпила резервите на волонтери кои се подготвени да се борат во Украина“, објави британското министерство за одбрана.

Би можело да ве интересира

Путин потпиша нов закон, драстични казни за тие што одбиваат да се борат

Катерина Павлова-Николовска

Втор ден референдуми на четири украински територии

(ВИДЕО) Грабар-Китаровиќ: Путин би избрал да умре, но нема да признае пораз

Катерина Павлова-Николовска

Путин не блефира за нуклеарното оружје вели Борел

Катерина Павлова-Николовска

Една жртва и седуммина ранети во рускиот напад на Запорожје

Катерина Павлова-Николовска

Србија нема да гласа за исклучување на Русија од Советот за безбедност