Британските пратеници во јуни повторно ќе гласаат за договорот за Брегзит

Од:

Британската премиерка Тереза Меј на почетокот на јуни повторно ќе се обиде да обезбеди поддршка од Парламентот за договорот за излез од Европската унија, соопшти нејзината канцеларија.

Парламентот до сега три пати го одби договорот за Брегзит кој го постигнаа Меј и ЕУ кон крајот на минатата година.

Како што најави канцеларијата на британската премиерка, Меј планира да побара од пратениците да гласаат за договорот во неделата која почнува на 3 јуни.

Би можело да ве интересира

Џонсон на средба со Меркел во Берлин, пречекан со протести

Партнерката на Борис Џонсон има забранет влез во САД

Илјадници заинтересирани за забавата на плажа по повод Брегзит

Анкета: Мнозинството Британци за референдум за договор за Брегзит

Ана Ололовска

Џонсон: ЕУ е „малку негативна“, но договор за бекстоп е можен

Ана Ололовска

Меркел: ЕУ разгледува практични решенија за ирската граница