Британскиот туристички сектор најави отпуштања по слабата летна сезона

Од:

Британскиот туристички сектор подготвува нов бран отпуштања поради рестриктивните владини регулативи за патувања што ја уништија летната сезона, соопшти денеска здружението АБТА.

Новите резервации за ова лето беа 83 проценти пониски од нивото пред пандемијата, така што повеќето членки планираат да отпуштат повеќе работници кон крајот на овој месец, кога Владата ќе ги прекине сите преостанати субвенции, соопшти здружението кое опфаќа повеќе од 4.300 туристички брендови.

Авиокомпаниите и туристичките компании ги критикуваа владините регулативи за патување, тврдејќи дека се премногу скапи и комплицирани, но и одговорни за уште една изгубена сезона на летни годишни одмори.

– Владините мерки за патување ја уништија продажбата на аранжмани за ова лето, загрозувајќи ги работните места, бизнисите и поврзаноста на Британија со светот, рече извршниот директор на АБТА, Марк Танзер.

Новиот бран отпуштања ќе го зголеми бројот на изгубени работни места во туристичкиот сектор поврзани со пандемијата, на ниво од 100 илјади, или на 226 илјади кога ќе се додадат компании во синџирот на снабдување, соопшти АБТА.

Тие се придружија на авиокомпаниите и аеродромите кои бараат од Владата укинување на задолжителните ПЦР тестови за целосно вакцинирани патници кои се враќаат во Велика Британија.

Би можело да ве интересира

„Тајмс“: Лондон преговара со Киев за испорака на ракети

Ана Ололовска

Британскиот министер за здравство не исклучува бројот на заразени со Ковид-19 да биде 100.000 дневно

Ана Ололовска

Кралицата Елизабета го откажа патувањето за Северна Ирска по совет на докторот

А1он

Џонсон најави партнерство со Гејтс во вредност од 552 милиони долари

Ана Ололовска

Во последните 24 часа во Британија регистрирани 43.738 нови случаи на коронавирус, најмногу во Европа

Ана Ололовска

Евакуација на аеродромот во Манчестер поради сомнителен пакет

А1он