Британскиот регулатор нареди блокирање на странски лажни повици и пораки

Од:

Водечките британски телекомуникациски мрежи се согласија автоматски да ги блокираат речиси сите интернет повици кои доаѓаат од странство, а изгледа како да доаѓаат од Велика Британија, соопшти британскиот совет за електронски медиуми Офком.

Како што е наведено, криминалците користат интернет за да упатуваат повици или пораки кои изгледаат реално и доаѓаат од вистински телефонски број.

Речиси 45 милиони британски потрошувачи ова лето беа цел на вакви телефонски измами.

Офком соопшти дека очекува мерките да бидат воведени со „приоритетна“ брзина.

Досега, еден оператор презеде одредени чекори, додека другите телекомуникациски мрежи сè уште ги истражуваат методите, соопшти регулаторот.

– Работевме со телекомуникациски компании за да имплементираме технолошки решенија, вклучително и блокирање на сомнителни меѓународни повици прикриени со британски број, рече директорката на Офком, Линдзи Фусел.

Таа додаде дека решавањето на телефонските измами е „комплексен проблем“ кој бара координирани напори од полицијата, владата, другите регулатори и индустријата.

Би можело да ве интересира

Во Велика Британија уште 10 новозаразени со омикрон, вкупно 42

А1он

Велика Британија за два месеци ќе понуди засилувачка доза на вакцина за сите постари од 18 години

А1он

ВИДЕО: Објавена драматична снимка од уривање на Ф-35 во Средоземното Море

Ана Ололовска

Откриени два случаи на варијанта Омикрон во Британија

Ана Ололовска

Медицинските уреди подобро функционираат кај белци предупредува британскиот министер за здравство

Катерина Павлова-Николовска

Успешен пробен лет со целосно синтетичко гориво

Ана Ололовска