Британскиот премиер: Верувам во слободата

Од:

Британскиот премиер Риши Сунак утринава објави порака со поддршка за Украина.

„Верувам во слободата. Верувам дека треба да се залагаме за основните права кои се толку важни за сите нас. За нашиот суверенитет, за нашето самоопределување и за темелите на стабилен меѓународен поредок за кој сите се бориме врати“, напиша меѓу другото Сунак.

Би можело да ве интересира

Песков: Американските ракети со долг дострел дополнително ќе го ескалираат конфликтот

А1он

Руски функционер: Бахмут е оперативно опколен

А1он

Украина: Наместо тенкови ни требаат дронови

А1он

Руски новинар осуден на осум години затвор за ширење „лажни вести“ за руската армија

А1он

На Украина треба да и се дозволи да влезе во НАТО веднаш штом ќе заврши војната вели новиот чешки претседател

А1он

Бајден: Ќе разговарам со Зеленски за украинските барања за испорака на софистицирано оружје