Британскиот премиер: Ракетата немаше да падне врз Полска доколку Русите не извршија инвазија

Од:

Британскиот премиер Риши Сунак за време на прес-конференција во Бали, каде што се одржува самитот на Г20, се осврна на падот на проектил на полска територија во кој загинаа две лица. Сунак рече дека инцидентот треба да се гледа како последица на руската инвазија на Украина и дека ништо немало да се случи доколку Русите воено не ги нападнеа Украинците, пренесува Sky News.

„Се додека трае, тоа претставува закана за нашата безбедност и безбедноста на нашите сојузници. И додека трае, ќе продолжи да ја уништува глобалната економија“, го изрази Сунак своето мислење за војната. Тој нагласи дека целиот свет ги чувствува суровите последици од војната што ја започна Владимир Путин. Тој тврди дека глобалните пазари на храна се сериозно нарушени од руските обиди да ги наруши синџирите за снабдување со жито.

Сунак е убеден дека светот ќе го памети непочитувањето на Путин кон човечкиот живот во наредните години. Тој ја истакна важноста на самитот на Г-20 во Индонезија, велејќи дека тоа е можност да им се олесни животот на луѓето. Тој додаде дека нема да дозволи Русите да поткопаат ваков важен настан.

Тој го истакна сојузништвото со Полска

„Полска е лојален сојузник на Обединетото Кралство и сакав да му дадам лично уверување и посветеност дека овојпат сме непоколебливи со него и неговиот народ“, изјави британскиот премиер за инцидентот што се случи во Полска.

 

Би можело да ве интересира

Лекари во Полска одбиле да направат абортус, жената починала од сепса

Ана Ололовска

Полска забрани влез на руски и белоруски камиони во земјата

Ана Ололовска

Полска формира контроверзно тело под изговор Русија: „Ова ја турка земјата во граѓанска војна“

Ана Ололовска

Чешка набавува 246 борбени возила, а Полска подморници

Летечки објект, најверојатно балон, влегол во полскиот воздушен простор од Белорусија

Ана Ололовска

Смртта на мало дете ја потресе Полска: Очувот брутално го малтретираше, премиерот e за враќање на смртната казна

Горан Наумовски