Британскиот премиер постигнатиот меѓународен договор за климата го оцени како голем чекор напред

Од:

Британскиот премиер Борис Џонсон синоќа изјави дека договорот за климатските промени постигнат на меѓународната конференција за климата во Глазгов е „голем чекор напред“, но додаде дека има „уште многу да се направи“.

– Има уште многу да се направи во годините што доаѓаат. Но, денешниот договор е голем чекор напред и она што е важно е дека го имаме првиот меѓународен договор некогаш постигнат за намалување на употребата на јаглен и имаме план да го ограничиме затоплувањето на климата на 1,5 степени Целзиусови во однос на прединдустриската ера, изјави Џонсон.

Претставниците на речиси 200 земји на климатската конференција КОП26 во Глазгов синоќа усвоија договор за забрзување на борбата против глобалното затоплување. Договорот наречен „Глазговски пакт за климата“ беше усвоен по две недели напорни преговори.

Би можело да ве интересира

За ЕУ постигнатиот договор на климатската конференција КОП26 ги одразува целите на Парискиот договор

Ана Ололовска

За шефот на ОН, заклучоците од конференцијата за климата се добредојдени чекори напред но недоволни

Ана Ололовска

На климатската конференција КОП26 постигнат договор за забрзување на борбата против затоплувањето

Ана Ололовска

КОП26 повика на намалување на потрошувачката на јаглен и емисиите на штетни гасови

Ана Ололовска

Кина и Саудиска Арабија ги блокираат формулациите за фосилни горива во договорот од КОП26

Ана Ололовска

Преговорите на КОП26 во Глазгов го пробија рокот

А1он