Британскиот премиер и кралицата се сретнаа очи во очи по цела една година

Од:

Британската кралица Елизабета Втора по повеќе од една година го одржа својот прв неделен состанок со премиерот Борис Џонсон поради карантинот воведен во земјата против коронавирусот.

Кралицата од март 2020 година одржува телефонски состаноци, а денеска таа и Џонсон, двајцата вакцинирани против Ковид-19, се состанаа во Бакингемската палата.

Елизабета Втора го помина најголемиот дел од карантинот во замокот Виндзор, во западен Лондон.

Британските медиуми објавија дека кралицата, која во април го загуби сопругот принцот Филип, одлучила да го помине поголемиот дел од своето време во Виндзор.

Во Велика Британија од почетокот на епидемијата на коронавирусот починаа 128.027 луѓе.

Би можело да ве интересира

Вејн Руни пак е во неволја – го сликаа во друштво на две млади девојки, тој тврди дека го местат

Жарко Настоски

Скоро половина од возрасните луѓе во Британија се здебелиле за време на пандемијата

Жарко Настоски

ВИДЕО: Поплави во Лондон, поради надојдената вода затворени осум метро станици

Ана Ололовска

Лондон и Париз најавуваат „зајакнување“ на нивната соработка против илегалната имиграција

Ана Ололовска

Камингс со тешки обвинувања кон премиерот Џонсон: Беше против целосен локдаун се додека умираа повозрасни од 80 години

Ана Ололовска

Во Англија од денеска се укинати речиси сите мерки против коронавирусот

Ана Ололовска