Британскиот премиер го разреши претседателот на владејачката Конзервативна партија поради кршење на министерскиот кодекс

Од:

Британскиот премиер Риши Сунак денеска го отпушти претседателот на неговата владејачка Конзервативна партија поради „сериозно кршење“ на министерскиот кодекс.

Притисокот врз Надим Захави се зголемуваше поради наводите дека подмирил неплатени даноци од неколку милиони долари додека бил на чело на државната каса.

Во писмото до Захави, Сунак наведува дека бил принуден да реагира бидејќи на почетокот на својот мандат ветил дека неговата влада ќе биде влада на „интегритет, професионализам и одговорност на секое ниво“.

Захави не ја коментираше одлуката на премиерот.

Медиумите објавија дека Захави подмирил долг од речиси пет милиони фунти.

Надим Захави беше министер без ресор во владата на Риши Сунак.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Путин: Ако Британија испрати муниција со ураниум ќе реагираме

Катерина Павлова-Николовска

Извештај: Лондонската полиција е расистичка, сексистичка и хомофобична

Горан Наумовски

Во Лондон ќе се одржи голема конференција за воените злосторства во Украина

Ана Ололовска

ВИДЕО: Фиат 500 лета во воздух, снимката е страшна, а епилогот неверојатен

Предраг Петровиќ

Британците на масовен штрајк: Лекарите, машиновозачите, наставниците, новинарите се на улица…

Ана Ололовска

Британски и германски ловци пресретнале руски авион над Естонија

Катерина Павлова-Николовска