Британскиот министер за здравство се повлече од трката за премиер

Од:

Британскиот министер за здравство, Мет Хенкок се повлече од трката за лидер на Конзервативната партија и за премиер на Велика Британија и на тој начин останаа уште шест кандидати.

– Учествував како кандидат на иднината, но партијата е ориентирана да бара кандидат за конкретните состојби, со кои таа е моментно соочена, истакна Хенкок, додавајќи дека ќе се поврзе со останатите претенденти и ќе помогне во изборот.

Лондонскиот весник „Гардијан“ пишува денеска дека некои кандидати за лидерската функција во партијата ја разгледуваат можноста да се здружат, со цел да не му дозволат победа на поранешниот шеф на британската дипломатија Борис Џонсон.

Би можело да ве интересира

Лондон е убеден дека Москва украла податоци за вакцина против коронавирусот

Тројца играчи на Вест Хем си одат од клубот на крајот на сезонава

А1он

Тотенхем им ги продолжи договорите на Вертонген и Ворм до крајот на сезонава

А1он

Три лица се убиени и повеќе повредени во напад со нож во парк во Англија

А1он

Осум заразени со коронавирус во англиската Чемпионшип дивизија

А1он

Финалето на англискиот ФА куп ќе добие ново име по идеја на принцот Вилијам

А1он