Британскиот министер за одбрана негираше медиумски наводи за изјава на Џонсон

Од:

Британскиот министер за одбрана Бен Волeс изјави денеска дека не е точна информацијата објавена во некои медиуми дека премиерот Борис Џонсон наводно изјавил оти побрзо „би се согласил на илјадници починати“, отколку на воведување трет локдаун.

Лондонскиот весник „Дејли мејл“ објавил дека Џонсон за време на еден состанок во својот кабинет во Даунинг стрит одржан во октомври минатата година, наводно кажал дека „нема да го има повеќе проклетиот локдаун, ако треба и илјадници тела нека се таложат“.

Би можело да ве интересира

Почина пејачот и манекен Ник Кејмен, славен во 80-тите

Жарко Настоски

Англија: Нов 3Д скенер за пациенти со кардиоваскуларни болести

Ана Ололовска

Британија без одлука за статусот на дипломатите од ЕУ

Ана Ололовска

ВИДЕО: Три илјади луѓе со негативен ПЦР тест се забавуваа во Ливерпул

Ана Ололовска

Кралицата Елизабета им се врати на должностите по закопот на принцот Филип

Жарко Настоски

САД ги поздравија последните британски напори за борба против светската корупција

Жарко Настоски