Британскиот министер за Блиски Исток утре во посета на Иран

Од:

Британскиот министер за Блиски Исток, Ендру Мурисон утре ќе отпатува за Иран. Неговата посета е во време на зголемени тензии помеѓу Техеран и Вашингтон поради иранското соборување на американски дрон.

– Во овој период на зголемени регионални тензии и клучен период за иднината на нуклеарниот договор, оваа посета е можност за дополнителни отворени, искрени и конструктивни разговори со Владата на Иран, се наведува во соопштението на британското Министерство за надворешни работи.

Како што се наведува во соопштението од Форин офис, Мурисон ќе повика на итна деескалација на тензиите во регионот и ќе изрази загриженост поради „иранското однесување во регионот и заканата за непочитување на нуклеарниот договор, на кој Велика Британија во целост е предадена.

Би можело да ве интересира

Приоритет на Владата е излегување од ЕУ на 31 октомври

Ана Ололовска

Ковени: Договор за Брегзит е можен, и тоа уште неделава

Ана Ололовска

Рохани: Ќе одговориме на нападот на иранскиот танкер

Ана Ололовска

Путин: Русија може да игра клучна улога на Блискиот исток

Пакистанскиот премиер отпатува во Иран во обид да ги смири тензиите во регионот

Иран се нуди да посредува меѓу Курдите и Турците