Британски разузнавачи: Рускиот зимски офанзивен проект не успеа

Од:

Во најновиот извештај, британското Министерство за одбрана го анализираше настапот на генералот Валери Герасимов, началникот на Генералштабот на Русија. Британците тврдат дека Герасимов „ги поместува границите до каде руското политичко раководство ќе толерира неуспех“.

На 11 јануари Герасимов ја презеде личната команда на „специјалната воена операција“ во Украина. Неговиот мандат беше обележан со обид да започне општа зимска офанзива чија цел беше проширување на руската контрола врз целиот регион Донбас. Британците тврдат дека 80 дена подоцна станува се поочигледно дека овој проект пропаднал.

Тие посочуваат дека руските сили оствариле само маргинални придобивки по цена на десетици илјади жртви, во голема мера трошејќи ја нивната привремена предност во работна сила стекната со есенската „делумна мобилизација“.

Би можело да ве интересира

Рускиот амбасадор во Британија: Русија сè уште не почнала сериозно да војува во Украина

Русија уништи неколку беспилотни летала кои се упатија кон нафтена рафинерија, соопштија властите

Горан Наумовски

Русите синоќа со дронови масовно го нападнаа Киев, едно лице загина

(ВИДЕО) Украина ќе добие моќно оружје: Може да уништи бункери длабоко под земја

Горан Наумовски

Руските воени сили уништија две ракети од типот Storm Shadow

Украина ја призна својата улога во нападот на Кримскиот мост

Горан Наумовски